Quick Answer: How Much Is A 12 Pack Of Coke In Hawaii?

How much does a dozen eggs cost in Hawaii?

Costco vs.

Don Quijote, Foodland, Safeway, and TimesBest price average on Oahu at:Whole milk, 1 gallon jug (cheapest brand)$4.99$3.99Carrots, 1 lb., loose1.071.49Eggs, 12 large, Grade A (cheapest brand)2.612.66Broccoli crowns, 1 lb.1.712.9239 more rows•Feb 4, 2017.

How much is toilet paper in Hawaii?

The price of 4 rolls of toilet paper in Honolulu, Hawaii is $4.79.

Is alcohol in Hawaii expensive?

Costs Add Up Quickly If the average cost for a drink is $10, and if you and your spouse or special someone have one drink each at lunch and at dinner every day for a week, those costs quickly mount to up to $280 a week. … It is not just alcohol that is expensive in Hawaii.

How much money do I need for a week in Hawaii?

A vacation to Hawaii for one week usually costs around $1,876 for one person. So, a trip to Hawaii for two people costs around $3,753 for one week. A trip for two weeks for two people costs $7,505 in Hawaii.

How much is coffee in Hawaii?

Local coffee shops cost anywhere between $6 – $8 US. Honolulu, Hawaii is known for being one of the most expensive places to live in the United States with coffee being no exception! If you’re looking to buy 1 – 2 lbs bags of 100 % Kona coffee, it ranges from $20 – $42 US.

How much is in a bottle of Sprite?

Sprite PricesTypeSizePriceSprite20 oz. Bottle$1.99Sprite Cherry20 oz. Bottle$1.99Sprite Zero20 oz. Bottle$1.99Sprite1.25L Bottle$1.2755 more rows

Are groceries expensive in Hawaii?

Groceries and Dining Out But Hawaii is the most expensive place to buy groceries in the nation, especially because products are shipped from the mainland. … The average cost of breakfast in Hawaii is $4 to $7, lunch at about $5 to $10 and dinner will cost $12 to $30 (or more).

How much is McDonald’s in Hawaii?

Extra Value MealsExtra Value MealsQuarter Pounder with Cheese – Meal$5.790Double Quarter Pounder with Cheese$4.790Double Quarter Pounder with Cheese – Meal$6.690Bacon Clubhouse Burger$4.49025 more rows•Sep 9, 2020

What does McDonald’s in Hawaii serve?

Special Menu at McDonald’s HawaiiFried Haupia (and Taro) Pies. Haupia (sometimes called “coconut pudding”) is a traditional Hawaiian coconut dessert that has a consistency halfway between pudding and jelly. … Spam, Portuguese Sausage, Eggs, and Rice. … Fried Apple Pies. … Saimin (Noodle Soup) … Hawaiian Iced Tea and Kona Coffee.

Is Mcdonalds more expensive in Hawaii?

A McDonald’s burger costs more than twice as much in Juneau, Alaska as it does in Conway, Arkansas ($4.82 vs $2.24). Hawaii and Alaska take 40% of the top ten most expensive places, likely because of the increased shipping costs of these more remote states. The median price for a quarter pounder with cheese is $3.52.

How bad are mosquitoes in Hawaii?

Mosquitoes OK, OK, mosquitoes do exist in Hawaii, but compared with many other tropical destinations, mosquitoes are amazingly absent here. While you may get bites while hiking near a river or when the trade winds die down, Hawaii’s strong breezes make beach-side, sunset enjoyment largely hassle-free.

Why is Coke so expensive now?

Coke drinkers are likely to see prices for their favorite drinks rise this year. The increase in price is due in part to President Donald Trump’s steel and aluminum tariffs. The company has already raised its prices in the US and that price increases for consumers are being left to bottlers and retailers.

How much does a Coke cost in Hawaii?

Cost of Living in HonoluluRestaurants[ Edit ]Imported Beer (12 oz small bottle)8.00 $Cappuccino (regular)5.50 $Coke/Pepsi (12 oz small bottle)2.31 $Water (12 oz small bottle)2.02 $62 more rows

How much is a box of cereal in Hawaii?

A bag of baby carrots cost $2.89 ($0.99 at home), a gallon of milk was $5.39 ($2.39 at home), and brand-name breakfast cereal was $4.99 per box (about $2.79-$3.49 at home).

Where is Coca Cola the cheapest?

IndiaThe world’s cheapest serving of Coca-Cola is sold in India—for just $0.07 a cup — Quartz India.

How much is a Big Mac in Hawaii?

Restaurant MenuTravis Scott Meal$6.00Big Mac$3.99Big Mac – Meal$5.992 Cheeseburgers$2.002 Cheeseburgers – Meal$4.8924 more rows

What is the cheapest way to vacation in Hawaii?

How to do Hawaii on a budgetGo in late winter or early fall.Opt for a mid-scale hotel.Hit the beach and take a hike.Eat a Hawaiian lunch, poke and market food.Avoid renting a car and use public transportation.Watch a hula show, see fireworks, and take a cultural class.Enjoy a reasonably priced massage.

How much does it cost to go to Hawaii 2020?

There’s a big range when estimating a Hawaii trip cost. This Tripadvisor thread has people saying costs from $1,500 per person to $15,000 per person. We estimate a mid-range, family of 4 trip to Hawaii cost $11,000 for 10 days in 2020, in the summer, leaving from the west coast.

What is the cheapest month to fly to Hawaii?

Best Time to Book Flights to HawaiiSeptember is the cheapest month to book your flights to Hawaii with savings up to 19% compared to the average yearly ticket price.October and August also have significantly lower prices than the rest of the year, though not as inexpensive as September.More items…•

How much does rent cost in Hawaii?

Living in Hawaii and Housing CostCOUNTYAVERAGE RENT*INCOME NEEDEDHawaii (Big Island)$1,194$22.96/hour or $47,760/yearHonolulu (Oahu)$1,985$38.17/hour or $79,400/yearKauai$1,238$23.81/hour or $49,520/yearMaui (includes Molokai and Lanai)$1,286$24.73/hour or $51,440/year1 more row

How much is a Coke in USA?

Coca-Cola PricesTypeSizePriceCoca-Cola Cherry20 oz. Bottle$1.99Coca-Cola Cherry Zero20 oz. Bottle$1.99Coca-Cola Vanilla20 oz. Bottle$1.99Diet Coke20 oz. Bottle$1.99121 more rows